دکتر یوسفی: هنوز به برای مجلس تصمیم نگرفته ام


کناف ایران بار دیگر به سراغ دکتر جلال یوسفی ، جامعه شناس و نامزد احتمالی انتخابات از حوزه انتخابیه شهرستان های ممسنی و رستم رفته و مصاحبه ای ترتیب داده شد که در ادامه توجه شما خوانندگان را به آن جلب می کنیم.

کناف ایران : خوشحال می شویم که دو باره شما را زیارت می کنیم.

یوسفی: من هم خوشحال شدم و به شما خوش آمد می گویم.

کناف ایران : فضای مجازی را که بررسی می کنیم، ظاهراً فعالیت  شما در این گونه رسانه ها کمتر شده است،آیا این طور است؟

یوسفی: من خودم بررسی نکرده ام، اما گهگاه که ضروری باشد، مطالبی می فرستم. البته بخشی هم به این مربوط می شود که این رسانه ها مطالب را منتشر نمی کنند.


کناف ایران : چرا منتشر نمی کنند؟

یوسفی: شاید فکر می کنند برایشان مسکلی ایجاد می شود.

کناف ایران: خوب، بدهید ما منتشر کنیم.

یوسفی: متشکرم، اما این مطالب به منطقه ای خاص مربوط می شود که شاید برای خوانندگان شما از جذابیت برخوردار نباشد.

مناف ایران: اگر اجازه بدهید به بحث انتخابات برویم.

یوسفی : من ترجیح می دهم به این بحث نپردازم. قرار بود در این رابطه بحثی نکنیم. بدقولی کردید( خنده)

کناف ایران: سعی می کنیم، به بحث دیگری هم بپردازیم آن ها را به صورت جدا منتشر می کنیم.

یوسفی: هر طور صلاح می دانید. اما عین گفته های بنده را منتشر کنید لطفاً.

کناف ایران: دکتر دفعه قبل، جواب در باره ورود به انتخابات مجلس شورای اسلامی را به آینده موکول کردید، ما متنظریم که جواب شما را بشنویم.

یوسفی: من گفتم آینده ولی زمان مشخص نکردم.

کناف ایران: جناب دکتر مردم باید تکلیف خودشان را بدانند ، زمان زیادی تا انتخابات  باقی نمانده است؟

 یوسفی: مردم تکلیف­شان را می دانند، آن ها عاقل هستند و دارند اوضاع را به خوبی رصد می کنندو به موقع هم وارد صحنه می شوند. تا انتخابات حدود 7 ماه مانده است. هفت ماه خیلی چیزها تغییر می کنند.

کناف ایران: آن هایی­که قرار است به شما رأی بدهند تکلیف­شان چه خواهد شد؟

یوسفی: مردم با کسی عقد اخوت نبسته اند، اگر من وارد عرصه انتخابات شدم، برنامه هایم را اعلام کردم، هرکس خوشش آمد به من رأی می دهد.

کناف ایران: ما تا کنون از شما یک حرف صریح و روشن نشنیده ایم. به هر حال شما اگر می خواهید وارد بشوید باید اعلام کنید، آیا این­طور نیست؟

یوسفی: مشکل در این جا از من نیست. مشکل از روش جاری غلطی است که مد شده است. شما ببینید، انتخابات مراحلی دارد. ثبت نام نامزدها، بررسی توسط شورای نگهبان و اعلام نتیجه ها به فرمانداری ها و سپس فرمانداری اسامی را رسماً اعلام می کند و زمانی را برای شروع و پایان تبلیغات اعلام می کنند. برخی چون مدت های زیادی چه با هزینه شخصی و یا از تریبون های ملی و عمومی و یا از امکانات دولتی سعی می کنند، خودشان را به مردم معرفی کنند. این کار اشتباه است.

کناف ایران: فکر نمی کنید که از قافله تبلیغات عقب خواهید ماند؟

یوسفی: به هر حال انجام کار خلاف قانون درست نیست.حتی اگر به ضرر انسان باشد. آن هم انسانی که خود قرار است قانون را بنویسد.

کناف ایران: از شما مقالات و مطالب متعدد منتشر می شود، آیا این­ها نمی تواند در راستای انتخابات باشمد؟

یوسفی: نه ، این­طور نیست. من همیشه مطلب می نوشته ام و حالا هم می نویسم. برعکس،  به دلیل این که دیگران این ها را به پای تبلیغات و انتخابات نگذارند، دایره انتقادها را کلی تر کرده ام. یعنی سعی کرده از افراد انتقاد نکنم.انتقاد ها حتی کمتر هم شده است.

کناف ایران: مردم ما به نظر می آید که دوست دارند بدانند که چطور یک آدم آکادمیک ناگهان وارد مسایل سیاسی می شود؟

یوسفی: من در طول زندگی مراحل متعددی را طی کرده ام. همیشه آکادمیک نبوده ام. من نخواسته ام وارد انتخابات شوم.

کناف ایران: اما آن را رد هم نکرده اید.

یوسفی: بگذار یک بار دیگر من توضیحی کوتاه عرض کنم. مدت ها بود برخی دوستان حتی کسانی که از شهرستان­ها و حتی استان های دیگر، به بنده پیشنهاد کاندیداتوری دادند و من نپذیرفتم. تا این که فشارشان زیاد شد. تا جایی که یک روز یکی از بچه هایم به من خبر داد، به نظر می رسد اسم شما در لیست کاندیداها باشد. من پس از مشاهده اسمم در بین نامزدهایی در یک سایت محلی، داشتم متنی را آماده می کردم تا از مدیر سایت بخواهم که اسم مرا بردارد که چهار نفر از افراد قبلی تماس گرفتند و ساعت ها بحث و گفتگو و نهایتاً من گفتم فکر می کنم. بعد از مدتی فشار آوردند ، من شرایطم را گفتم. آن ها گفتند قبول می کنیم . گفتم شما هم شرایط خود را بگویید. آن ها گفتند ما شرط خاصی نداریم. شرط ما اخلاق و منش سیاسی شماست و در جزییات هم بعداً صحبت خواهیم کرد.

کناف ایران: اگر امکان دارد بفرمایید آن گروه پیشنهاد دهنده از چه طیف سیاسی بودند، آیا یک طیف خاص بودند یا  از طیف های متعدد؟

یوسفی: ابتدا پیشنهادها از طرف گروه نبود. افراد به صورت پراکنده و گاه به صورت چند نفری بودند که البته آن ها سازمان یافته نبودند. بعداً افرادی از طرف گروه هایی نیز به آن ها پیوستند.

کناف ایران: نفرمودید از چه گروه سیاسی بودند؟

یوسفی: معذرت می خواهم فراموش کردم. خوب هم فکران خودم بودند. افرادی که منش اصلاح طلبی دارند.

کناف ایران: آیا از گروه های اصول گرا کسی تا بحال در این رابطه با شما صحبت کرده است؟

یوسفی: گروه نه، اما افراد مشخصی از آنان تحت عنوان دوستی سعی کرده اند مرا منصرف کنند. افرادی هم از فامیل و دوستان قدیمی و برخی هم بدون این که با من ارتباطی داشته باشند، ظاهراً تمایل دارندکه من کاندیدا شوم .

کناف ایران: جناب دکتر کمی از برنامه های انتخاباتی تان برایمان بگویید؟

یوسفی: کدام انتخابات( در حال خنده).

کناف ایران: دکتر اذیت نفرمایید، انتخابات پیش رو:

یوسفی: هنوز اصل موضوع زیر سؤال است ، چطوری من از برنامه ها بگویم.

کناف ایران: دکتر اگر روزی به مجلس راه یابید، آیا از سایر نیروهای اصول گرا و مستقل هم در مدیریت ها استفاده می کنید.

یوسفی: من عرض کردم، اصل موضوع هنوز مشخص نیست. وقتی اصل موضوع مشخص نیست، چگونه ما بیاییم بنشینیم و از چیزی که هنوز موضوعیت ندارد بحث کنیم و آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

کناف ایران  : من یک سؤال می پرسم ولی دوست دارم دکتر عزیز این سؤال را روشن جواب دهند: به چه دلیل سعی می کنید که کاندیدا نشوید؟

یوسفی: دلایل بسیاری دارد. یکی این که علاقمند به تحقیق و پژوهش و تدریس هستم. نمی خواهم خودم را درگیر مسایل سیاسی کنم. از طرفی من اعتقادی به وضعیت فعلی برنامه های توسعه ای کشور ندارم. بنابراین باید تغییراتی انجام دهم که در قدرت من نیست. وآنگهی مردم هم به سمتی رفته اند که نقطه نظرات من برایشان شاید پسندیده نباشد، یا این که باید سعی و کوشش زیاد کرد تا ذهنیتی را که دارند، از بین برد. یعنی در حقیقت اوضاع کنونی ذهنیتی در آن ها ایجاد کرده که شاید طرح های بلند مدت من را نپذیرند. حتی دولتی ها هم به طرح های من شاید روی خوش نشان ندهند. در زمینه آزادی بیان و برخی آزادی های دیگر من حرف هایی دارم که شاید در کشور نتوانم کاری از پیش ببرم. و مسایل دیگری البته دوستان قول داده اند که با توجه به روی کار بودن دولت تدبیر و امید عرصه کمی آماده شده است. من هم به همین دلیل قانع شده ام که اگر فرهیختگان منطقه بخواهند ، با مردم دست به دست هم می دهیم و منطقه را آباد می کنیم، انشاء الله . نماینده به تنهایی نمی تواند کاری از پیش ببرد.

کناف ایران: دکتر به نظرتان صلاحیت تان توسط شورای نگهبان تأیید می شود؟

یوسفی: واقعاً نمی دانم. این که می گویم نمی دانم چون مطمئن نیستم که معیارهای آن ها طیفی و جناحی نباشد. اما بهتر است که شورای محترم نگهبان هم سخت گیری نکند زیرا در غیر این­صورت افراد شایسته به حاشیه می روند و افراد ضعیف وارد مجلس می شوند که به تبع آن سایر جاها هم افرادی وارد خواهند شد که تا حدودی نتیجه آن را می بینیم.

کناف ایران: خیلی خوشحال شدیم که ما را به حضور پذیرفتید هر چند به نظر می رسد تقریباً با دست خالی بر می گردیم.

یوسفی : من هم بسیار تشکر می کنم از شما. البته این که در این منطقه دور دست شما ها به بنده توجه دارید ، خوشحالم. قول می دهم به محض این که قرار شدتصمیم نهایی گرفته شود، من خودم با شما تماس بگیرم.

منبع: کناف ایران

تاریخ ارسال : جمعه 1394/05/9 01:34 | نویسنده : admin

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو